2010. július 02., péntek - Kardos Ábel |
Július 25.
Musica Historica Együttes hangversenye 2011. július 25-én, hétfőn 19.00 órakor
„Hárfa, lant zengése gyönyörűséget hoz”
- Zsoltárok és világi muzsika a régi Magyarországról -
A Musica Historica Együttes 1988-ban alakult Budapesten, Csörsz Rumen István vezetésével. Tagjai a klasszikus és régizenei hangszerek mellett magyar és kelet-európai népi hangszerekkel is foglalkoztak, ami döntően formálta előadói stílusukat.
A zenekari munkához komoly kutatások adják a hátteret. Legfontosabb a XV–XIX. századi magyar és közép-európai (cseh, morva, szlovák, lengyel, román és horvát) zene kapcsolatainak vizsgálata; a középkori és reneszánsz énekelt költészet (a lovagi lírától Balassi és kora irodalmáig), a XVII–XIX. századi magyar közköltészet, továbbá a klasszikus török zenekultúra kutatása. Az együttes tagjainak több publikációja is megjelent e témákban.
Meggyőződésük azonban, hogy semmiféle tudományos alaposság és háttér nem helyettesítheti a művészi invenciót, hiszen a régizene – a napjainkban újra széles körben tanulmányozható, korabeli szakirodalom ismerete mellett is – kísérletező, nyitott műfaj marad. A Musica Historica semmiképp sem szeretne valamiféle „kőtári stílust” követni. A több száz éves művek mai állapotukban néha valóban távolinak tűnhetnek, ám számos helyzetben (a színpadi produkciókon túl gyermekprogramokon, reneszánsz táncházakban vagy akár térzeneként) visszanyerhetik életerejüket, s nem régiségük, hanem izgalmas, érdekes szemléletük révén kerülhetnek kapcsolatba a hallgatóval. A régi muzsikát tehát borostyánnal benőtt, de mindenképp lakható ódon házhoz hasonlíthatnánk, melyben kis renoválás után nyugodtan élhetünk majd újabb évszázadokig.
Az együttes repertoárján elsősorban magyar és közép-európai muzsika szerepel (XI–XIX. század), emellett helyet kapnak a nyugat-európai középkori, reneszánsz és barokk szerzők, továbbá a török udvari zene (XVI–XVIII. század). Világi és egyházi, énekes és hangszeres muzsika egyaránt megszólal műsoraikban, melyet gyakran a régi hangszerek bemutatásával egészítenek ki.
Csörsz Rumen István
Az együttes alapító tagja és művészeti vezetője. Zeneiskolai csellótanulmányok után elvégezte az Óbudai Népzenei Iskola duda és koboz tanszakát Lányi György és Kobzos Kiss Tamás tanítványaként. Részt vett Czidra László keszthelyi reneszánsz kurzusain, s magánúton több más hangszeren is megtanult.
Az ELTE Radnóti Miklós Gyakorlógimnáziumában érettségizett. Egyetemi diplomáját az ELTE BTK magyar szakán szerezte 1997-ben. PhD-disszertációját 2004-ben védte meg Az ungaresca-forma irodalmi és zenei háttere címmel. 2000–2001-ben furulyát tanított a XI. kerületi Weiner Leó Zeneiskolában. 2001 óta az MTA Irodalomtudományi Intézetének XVIII. századi Osztályán dolgozik; az Intézet tudományos titkára. Kutatási területe: a régi magyar énekelt költészet, a XVIII–XIX. századi közköltészet variálódása, a közép-európai metrikai és dallamrendszerek. Számos könyv és cikk szerzője, illetve társszerzője. 1997 óta a Musica Historica Kulturális Egyesület elnöke.
Copyright © 2008 Parókia Portál, Minden jog fentartva.
Impresszum / Média Ajánlat / Kapcsolat / Hírlevél
Látogatók ma: 61, összesen: 311548